basket
Dodaj swoje ulubione hotele, aby je wygodnie przeglądać
Znajdź hotel

Kapituła 14 edycji HPR - Aneta Wikariak

Powrót

Zamek Książ, Wałbrzych - 98 % pkt

1) Lokalizacja i dojazd do obiektu

Hotel Książ mieści się pod Wałbrzychem w samym sercu Książańskiego Parku Krajobrazowego. Trasa z Warszawy zajmuje ok. 4 godziny. Hotel jest świetną bazą wypadową do zwiedzania Dolnego Śląska (godzina drogi do Wrocławia), ale też do wypadów poza granice kraju (droga do czeskiej Pragi to zaledwie 2,5 godziny).

Dojazd do obiektu bardzo dobrze oznaczony - i nic dziwnego - hotel mieści się na terenie jednej z największych atrakcji Dolnego Śląska. Zamek Książ to trzeci największy zamek w Polsce położony na wzniesieniu, otoczony pięknym parkiem krajobrazowym. Hotel mieści się w dawnych oficynach pałacowych i od zabytkowego Zamku dzieli go zaledwie 40 metrów.

2) Ogólna ocena pokoju - dostosowanie do potrzeb dzieci i rodziców

Pokoje są spore i wygodne. Można zamówić łóżeczko dla dziecka do pokoju - oczywiście z pościelą. Hotel stara się funkcjonować zgodnie z filozofią Zero Waste - zwraca uwagę, by nie produkować zbędnych odpadów i by być eko. Pokoje są wyposażone w czajniki. 

3) Ogólna ocena łazienki - dostosowanie do potrzeb dzieci i rodziców

Łazienka o książęcych wymiarach - duża i  wygodna.  Wielka kabina prysznicowa. Brakuje sprzętu dla niemowląt typu wanienka czy mata antypoślizgowa. Jest to jednak moim zdaniem miejsce, które najbardziej docenią kilkulatki i nastolatki (nie mówiąc o ich rodzicach:)

4) Bezpieczeństwo i zdrowie

W tym roku bezpieczeństwo to przede wszystkim profilaktyka dotycząca wirusa Covid-19. Cała obsługa hotelu chodzi w  maseczkach, recepcja odgrodzona jest przesłoną z pleksi. Przy wejściu do hotelu i restauracji stoją dozowniki z płynem antybakteryjnym. W restauracji część stolików jest wyłączona z użytkowania, a gdy tylko goście odejdą od stołu, jest on dezynfekowany. Czuliśmy się naprawdę bezpiecznie.

5) Rozrywka; jaka i dla jakich dzieci (wiek, grupy wiekowe)

Nasza rodzina przeprowadza audyty od lat i nie pamiętamy jeszcze pobytu w hotelu, który aż tak wciągnął nasze dzieci! Oczywiście jest to zasługa tego, że hotel leży w tak magicznym miejscu. Zamek Książ to stary piastowski zamek, który był rozbudowywany przez 700 (!) lat. Przez lata należał do niemieckiej rodziny książąt von Hochberg i m.in. słynnej księżnej Daisy, która jest w tych rejonach postacią legendarną z racji na swoją tragiczną historię i filantropię... I właśnie tę historię poznają dzieci podczas zwiedzania zamku. Co ważne, poznawanie zabytku i jego historii jest tak zorganizowane, by dzieci nie nudziły się. Powiedzmy sobie uczciwie - zwiedzanie nie jest najbardziej ulubionym zajęciem dzieciaków. Ale moja córka po wizycie na Zamku Książ oświadczyła „Takie zwiedzanie to ja rozumiem!”. Co ją urzekło?

Zwiedzanie z księżniczką Anna i księciem Bolkiem - dla najmłodszych

Przewodnicy w piastowskich strojach oprowadzają dzieciaki i przekazują im historyczne fakty w ciekawy i przystępny sposób. Zwiedzaniu towarzyszą liczne atrakcje - są upominki (korony i szyszaki, plany lekcji, kolorowanki), dzieci mogą usiąść w szkolnych ławkach, gdzie uczyli się książęcy potomkowie. Największa atrakcja na koniec - skała szczęścia - odsłonięty fragment skały, na której stoi zamek. Gdy ją dotkniesz - spełnia życzenie:) To zwiedzanie, na które możemy pójść nawet z kilkulatkiem - w naszej grupie najmłodsza zwiedzająca miała 3 latka.

Nocne zwiedzanie zamku - od 7. roku życia

Największy hit pobytu! Przyznaję, że jeszcze czegoś takiego nie przeżyłam:) Zwiedzanie odbywa się w całkowitych ciemnościach, można wejść również na 4.i 5. piętro, które są w dzień niedostępne (niewyremontowane). No i największa atrakcja - duchy… Jeśli boicie się horrorów, zrezygnujcie z nocnego zwiedzania:) Atrakcja jest dla dzieci powyżej 7. roku życia. Moje były zachwycone! 

Palmiarnia - w każdym wieku!

Trzeci powód, dla którego warto wybrać się do hotelu Książ, mieści się ok. kilometr od hotelu. Jest włochaty i przesłodki:) A właściwie takich włochatych powodów są trzy - to lemury, które mieszkają w zabytkowej Palmiarni wybudowanej dla księżnej Daisy. Rodziców zachwyci egzotyczna roślinność  i ściany zbudowane z lawy z włoskiej Etny (sprowadzonej specjalnie dla księżnej!), dzieci uwielbiają mieszkańców Palmiarni - ryby, żółwie i lemury. Muszę przyznać, że też nie mogłam odejść od ich wybiegu… W hotelowym sklepiku można na pamiątkę kupić pluszowego lemura - legenda głosi, że takiego miała księżna Daisy.

Stado Ogierów 

Zamek Książ to też idealne miejsce dla wielbicieli koni - jest tu stadnina - Stado Ogierów, gdzie można jeździć konno, przejechać się bryczką. Nie tylko dla zawodowych koniarzy.

Podziemia - dla dzieci w wieku szkolnym

Ostatnia atrakcja przeznaczona jest dla trochę starszych dzieci - to podziemne tunele zbudowane w czasie wojny 50 metrów pod głównym dziedzińcem Zamku Książ. Wymyślili je hitlerowcy - do tej pory nie wiadomo, jakie było ich przeznaczenie. System tuneli spodoba się pewnie dzieciom w każdym wieku, ale informacje wyświetlane na ekranach zrozumieją te starsze. Podziemia były budowane przez więźniów obozu koncentracyjnego Gross Rosen i ich tragiczne losy przedstawione na ekranach robią ogromne wrażenie.

 

Książeński Park Krajobrazowy

Niezależnie od wieku dzieci warto całą rodziną wybrać się na spacer po okolicy – zachwycą was piękne krajobrazy, zwierzęta (mieszkają tu sprowadzone z zagranicy muflony). Jest mnóstwo tras spacerowych i rowerowych. Jeśli lubicie rodzinne wędrówki, możecie sobie rezerwować cały tydzień i na pewno nie będziecie się nudzić.

Zamek Książ organizuje również mnóstwo atrakcji dla dzieci przy okazji wszelkich wydarzeń na zamku - są warsztaty plastyczne, turnieje rycerskie. Na wiosnę – Festiwal Kwiatów i Sztuki, podczas którego ponoć można się poczuć jak w bajce (my gościliśmy jesienią). W samym hotelu jest też sala zabaw dla dzieci - są tam ogromne klocki, piłkarzyki, tablica, gry i puzzle.

6) Oferta restauracyjna dla dzieci

W restauracji jest osobne menu dla dzieci - niezbyt szerokie, ale zawierające klasyczne pewniaki - zupę pomidorową, kotlet czy naleśniki. Podobnie jest ze śniadaniem - trzy rodzaje płatków i mleko, jajecznica, parówki, wędliny i ser. Bufet nie jest bardzo obfity, ale myślę, że nawet niejadki znajdą coś dla siebie. 

 

7) Przebieg dokonywania rezerwacji, meldowania się i wymeldowania

Bez zarzutu. Wszystko sprawnie, przekazano nam wszelkie potrzebne informacje.

 

 

8) Poziom obsługi hotelowej w perspektywie rodziny z dziećmi

Obsługa uprzejma i pomocna. W restauracji kelner z własnej inicjatywy przyniósł dziecięce menu dla Julki.

 

9) Ogólne wrażenia z wizyty

Bardzo dobre - to wypoczynek z rodziną, który najbardziej lubię - jest w nim dużo edukacji, ale połączonej z zabawą. Brawa dla władz spółki Zamek Książ za to, że pomyślały o tym, jak zamienić nielubiane często przez dzieci zwiedzanie w świetną zabawę. 

10) Czy chcielibyśmy tam wrócić ponownie?

Zdecydowanie tak. Piękne miejsce, fantastyczne spotkanie z historią i komfortowy hotel. Świetne miejsce na rodzinny weekend. Jadąc tam, nieco baliśmy się, że nasze dzieci będą się nudzić, zwłaszcza, że warunki pogodowe nie sprzyjały. Tymczasem weekend okazał się zbyt krótki i nie udało nam się zaliczyć wszystkich atrakcji, jakich dostarcza Zamek Książ i okolice. 

Zobacz relację

HPR - Ogólnopolski progrmam certyfikacji obiektów hotelowych w Polsce

Hotel Przyjazny Rodzinie to ogólnopolski program certyfikujący obiekty hotelowe w Polsce. Celem programu jest weryfikacja, ocena i promocja obiektów hotelowych, tworzących atrakcyjne warunki wypoczynku i pobytu dla rodzin z dziećmi w różnym wieku.

W ciągu 14 lat oceniliśmy i przyznaliśmy certyfikaty ponad 815 obiektom hotelowym. Przejechaliśmy 547.074 km w tym czasie, aby dotrzeć do audytowanych hoteli, które ocenia ponad 50 osób z Kapituły HPR.

Tutaj znajdziesz hotel dla swojej rodziny z aktualnym certyfikatem 14 edycji HPR, który jest ważny do 31.03.2023.

Obecnie trwa już 14 edycja 2021/2022.

Organizator – Etirez Violetta Hamerska