basket
Dodaj swoje ulubione obiekty, aby je wygodnie przeglądać
Znajdź obiekt

Szukaj obiektu

Województwo

Powrót

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, założony w 1945 przez Juliusza Glatty’ego, jest jednym z najstarszych zespołów lalkowych w Polsce. Początkowo zdominowany był przez kierujących nim kolejno plastyków – Juliusza Glatty’ego, Jerzego Zitzmana i Zygmunta Smandzika – którzy decydowali o kształcie artystycznym tej sceny.

Późniejsze koncepcje zmieniały się wraz z kolejnymi dyrekcjami; zawsze wyraźnie zaznaczał się jednak związek z miejscowym środowiskiem twórczym. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na dramaturgię Edmunda Wojnarowskiego, którego większość sztuk miała swoje prapremiery właśnie w Ateneum, czy kompozycje Bogumiła Pasternaka, przez długi czas kierownika muzycznego teatru; trudno też nie wspomnieć o scenografiach Alicji Kuryło. Warto wiedzieć, że wśród kierowników literackich był Gustaw Morcinek, a na afiszu pojawiały się tak znakomite nazwiska jak Michał Banasik, Jan Dorman, Roman Kalarus, Jan Nowak, Teofil Ociepka, Józef Skrzek czy Paweł Wróbel.

Od wielu lat coraz prężniej rozwijają się jednak kontakty z realizatorami z kraju i zagranicy, m.in. z Austrii, Czech, Japonii, Meksyku, Słowacji czy Włoch.

W repertuarze, adresowanym głównie do widowni dziecięcej, jest miejsce zarówno na pozycje współczesnych autorów, jak i baśniową klasykę. Realizowany w różnych konwencjach i technikach, wykorzystuje środki teatru lalkowego oraz jego związki ze sceną żywego planu. Szczególnie dużo uwagi poświęca się kształtowaniu gustu małych widzów poprzez warstwę plastyczną oraz muzykę.

Efektem poszukiwań repertuarowych i nowym wyzwaniem artystycznym jest nurt spektakli dla młodzieży i dorosłych, który pojawił się wraz z dyrekcją Karela Brožka i premierami Jamy Franza Kafki, Ballad i romansów Adama Mickiewicza, Joanny d’Arc w adaptacji Karela Brožka, Dalekiej podróży Andersena Marcina Jarnuszkiewicza czy Serca Edmunda de Amicisa.

Od 2007 działa Galeria Ateneum, będąca drugą, kameralną sceną teatru oraz przestrzenią ekspozycyjną, w której organizowane są regularnie wystawy prac artystów, związanych przede wszystkim z katowicką Akademią Sztuk Pięknych.

Od 2002 propozycje nie tylko dla najmłodszych znakomicie uzupełnia Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Katowice – Dzieciom”.

Ze swymi przedstawieniami zespół gościł wielokrotnie za granicą, m. in. w Austrii, Czechach, Francji, Holandii, Niemczech, USA, na Słowacji, Węgrzech czy w Wielkiej Brytanii. Uczestniczył też w krajowych i międzynarodowych festiwalach, niejednokrotnie uzyskując nagrody za swe prezentacje.

W 2016 Teatr Ateneum odznaczony został Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Adres i kontakt

Do góry Powrót

HPR - ogólnopolski program certyfikacji obiektów hotelowych dla rodzin

Hotel Przyjazny Rodzinie to ogólnopolski program certyfikujący obiekty hotelowe dla rodzin. Celem programu jest weryfikacja, ocena i promocja obiektów hotelowych, tworzących atrakcyjne warunki wypoczynku i pobytu dla rodzin z dziećmi w różnym wieku. Każdy obiekt, który spełnia nasze kryteria otrzymuje certyfikat, który jest rekomendacją dla rodziców, aby mieli pewność, że to miejsce jest sprawdzone.

Hasło programu: "Filozofia gościnności dla wyjątkowych gości."

W ciągu 14 lat oceniliśmy i przyznaliśmy certyfikaty ponad 815 obiektom hotelowym. Przejechaliśmy 547.074 km w tym czasie, aby dotrzeć do audytowanych hoteli, które ocenia ponad 50 osób z Kapituły HPR.

Obecnie trwa już 15. edycja 2023/2024.

Organizator – Etirez Violetta Hamerska